Product Details:
| Number Of Sockets | 1 |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Electric Fittings |
| Color | White |
| Voltage | 250 V |
| Current Rating | 16 Amp |
Product Details:
| Current Rating | 16 A |
| Pin Type | 3 Pin |
| Material | Plastic & Mild Steel |
| Color | White |
| Usage/Application | Electric Fittings |
| Voltage | 240 V |
| Power Source | AC |
| Size | 2 module |
Product Details:
| No.of Poles | Single Pole |
| Breaking Capacity | 15 kA |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |