Product Details:
| Current Rating | 6 A |
| Pin Type | 2 Pin |
| Plug Moulding | Moulded Plug |
| Number Of Pins | 2 Pin |
| Body Material | Bakelite |
| Pin Material | Nickel Plated |
| Cord Entry | Top Entry |
| Voltage | 240 V |
| Current | 6 A |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | For Electrical Fitting |
| Socket With Shutter | No |
| Type Of Plug | Male |
| Country of Origin | Made in India |