Product Details:
| Number Of Poles | 2 pole |
| Brand | Own |
| Rated Current | 16A |
| Tripping Curve | D |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Certification | ISI |
| Phase | Single Phase |
| Material | Bakelite |
| Breaking Capacity | 25 kA |
| Country of Origin | Made in India |